Cunda Sarımsaklı

Ayvalık Zeytinyağı üretiminde ve kalitesinde 2.500.000 adet zeytin ağacıyla sadece Egenin değil Ülkemizin de en önemli kentlerinden birisidir. Ayvalık Zeytinyağı nın en önemli özelliği kedine has bir lezzeti olmasıdır. Bu özelliğini iklim ve toprak yapısından almaktadır. Ayvalıkta kış aylarında yaşanan şiddetli poyraz ve karayel zeytin için en uygun topraklarla birleşince zeytinin kalitesine pozitif etki sağlamaktadır.

Ayvalık zeytinyağının kalitesini arttıran en önemli faktörlerden biride üretilen miktardan çok üretilen yağın kalitesinin ön planda tutulmasıdır. Buda Ayvalık zeytinyağının marka değerini arttırmaktadır

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü’nün coğrafi işaret hakkını verilmesiyle Ayvalık zeytinyağı markalaşma yolunda önemli bir adım atmıştır. İşaret hakkının alınmasıyla Ayvalık bölgesinde üretilen zeytinyağı şişelerinin üzerine "Ayvalık zeytinyağı" mahreci konularak "coğrafi işaretleme" yapılmaya başlanmış ve raflarda “Ayvalık Zeytinyağı” adıyla yerini almaya başlamıştır.

Hürriyet Gazetesinin Ülkemizin en seçkin Gurmelerini bir araya getirerek yaptığı Türkiye’nin en iyi 10 zeytinyağı sıralamasında yer alan 10 zeytinyağından 5 tanesinin Ayvalık bölgesi zeytinlerinden üretiliyor olması sanırım Ayvalık Zeytinyağının kalitesini gösteren önemli bir ölçüdür.

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz!...Tıklayın..>>>

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?..Tıklayın..>>>

Sızma Zeytinyağı Nedir? Tıklayın..>>>

Riviera Zeytinyağı Nedir? Tıklayın..>>>

Zeytinyağı Nasıl Korunmalı? Tıklayın..>>>

Zeytinyağı ile Kızartma Yapılır mı? Tıklayın..>>>